SMP Female To SMP Female Adapter Coaxial Connector 50 Ohms – RHT-639-1351
OEM Compatibility & Manufacturer Part Number Reference
RenhotecRF RHT-639-1351 can be used as a compatible alternative for the following manufacturer part numbers after drawing and mating-interface verification.
| RenhotecRF Part No. | RHT-639-1351 |
| Radiall | R222723120 |
Manufacturer names and part numbers are used for compatibility reference only. Final compatibility should be confirmed by drawing, key code, impedance, and mounting dimensions.
| Connector Series | SMP |
||
|---|---|---|---|
| Gender | Female |
||
| Adapter 1 | SMP |
||
| Adapter 2 | SMP |
||
| 1st Contact | Female Pin |
||
| 2nd Contact | Female Pin |
||
| Frequency | 18 GHz |
||
| Dielectric Material | PEI; PTFE |
||
| Center Contact Material | Beryllium Copper |
||
| Center Contact Plating | Gold Plated |
||
| Body Material | Bronze |
||
| Mating Cycles | 1000 Cycles |
||
| Test voltage | 500 V rms |
||
| Connector Series | SMP |
Gender | Female |
| Adapter 1 | SMP |
Adapter 2 | SMP |
| 1st Contact | Female Pin |
2nd Contact | Female Pin |
| Frequency | 18 GHz |
Dielectric Material | PEI; PTFE |
| Center Contact Material | Beryllium Copper |
Center Contact Plating | Gold Plated |
| Body Material | Bronze |
Mating Cycles | 1000 Cycles |
| Test voltage | 500 V rms |
Product Specification
| Adapter Style | SMP to SMP |
||
|---|---|---|---|
| 1st Connector | Jack |
||
| 2nd Connector | Jack |
||
| Impedance | 50 ohms |
||
| Fastening Type | Snap-On |
||
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
||
| Operating Temperature | -65°C to +85 °C |
||
| Insulation Resistance | 5000MΩ Min |
||
| Working Voltage | 335 V rms |
||
| Adapter Style | SMP to SMP |
1st Connector | Jack |
| 2nd Connector | Jack |
Impedance | 50 ohms |
| Fastening Type | Snap-On |
Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Operating Temperature | -65°C to +85 °C |
Insulation Resistance | 5000MΩ Min |
| Working Voltage | 335 V rms |
| Connector Series | SMP |
|---|---|
| Gender | Female |
| Adapter Style | SMP to SMP |
| Adapter 1 | SMP |
| Adapter 2 | SMP |
| 1st Connector | Jack |
| 2nd Connector | Jack |
| 1st Contact | Female Pin |
| 2nd Contact | Female Pin |
| Impedance | 50 ohms |
| Frequency | 18 GHz |
| Fastening Type | Snap-On |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Dielectric Material | PEI; PTFE |
| Center Contact Material | Beryllium Copper |
| Center Contact Plating | Gold Plated |
| Body Material | Bronze |
| Operating Temperature | -65°C to +85 °C |
| Mating Cycles | 1000 Cycles |
| Insulation Resistance | 5000MΩ Min |
| Test voltage | 500 V rms |
| Working Voltage | 335 V rms |


