SMP Connector Male Plug 50 Ohms Surface Mount Solder – RHT-628-2008
OEM Compatibility & Manufacturer Part Number Reference
RenhotecRF RHT-628-2008 can be used as a compatible alternative for the following manufacturer part numbers after drawing and mating-interface verification.
| RenhotecRF Part No. | RHT-628-2008 |
| HUBER+SUHNER | 81_SMP-S50-0-L11-11_N |
Manufacturer names and part numbers are used for compatibility reference only. Final compatibility should be confirmed by drawing, key code, impedance, and mounting dimensions.
| Connector Series | SMP |
||
|---|---|---|---|
| Gender | Male |
||
| Frequency | 40 GHz |
||
| Contact Termination | Solder |
||
| Center Contact Material | Beryllium Copper |
||
| Center Contact Plating | Gold Plated |
||
| Body Material | Brass |
||
| Mating Cycles | 1000 Cycles |
||
| Connector Series | SMP |
Gender | Male |
| Frequency | 40 GHz |
Contact Termination | Solder |
| Center Contact Material | Beryllium Copper |
Center Contact Plating | Gold Plated |
| Body Material | Brass |
Mating Cycles | 1000 Cycles |
Product Specification
| Impedance | 50 ohms |
||
|---|---|---|---|
| Fastening Type | Snap-On |
||
| Mounting Type | Surface Mount |
||
| Operating Temperature | -55°C to +125°C |
||
| Impedance | 50 ohms |
Fastening Type | Snap-On |
| Mounting Type | Surface Mount |
Operating Temperature | -55°C to +125°C |
| Connector Series | SMP |
|---|---|
| Gender | Male |
| Impedance | 50 ohms |
| Frequency | 40 GHz |
| Contact Termination | Solder |
| Fastening Type | Snap-On |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Center Contact Material | Beryllium Copper |
| Center Contact Plating | Gold Plated |
| Body Material | Brass |
| Operating Temperature | -55°C to +125°C |
| Mating Cycles | 1000 Cycles |


