RF Connectors SMP Straight Female Plug Solder Type Cable for RG-405 – RHT-628-2013
OEM Compatibility & Manufacturer Part Number Reference
RenhotecRF RHT-628-2013 can be used as a compatible alternative for the following manufacturer part numbers after drawing and mating-interface verification.
| RenhotecRF Part No. | RHT-628-2013 |
| Radiall | R222052000 |
Manufacturer names and part numbers are used for compatibility reference only. Final compatibility should be confirmed by drawing, key code, impedance, and mounting dimensions.
| Connector Series | RP-SMP |
||
|---|---|---|---|
| Gender | Female |
||
| Frequency | 40 GHz |
||
| Contact Termination | Solder |
||
| Dielectric Material | PTFE |
||
| Center Contact Material | Beryllium Copper |
||
| Center Contact Plating | Gold Plated |
||
| Body Material | Beryllium Copper |
||
| Mating Cycles | 100 Cycles |
||
| Test voltage | 500 V rms |
||
| Coupling Mechanism | Slide On |
||
| Connector Series | RP-SMP |
Gender | Female |
| Frequency | 40 GHz |
Contact Termination | Solder |
| Dielectric Material | PTFE |
Center Contact Material | Beryllium Copper |
| Center Contact Plating | Gold Plated |
Body Material | Beryllium Copper |
| Mating Cycles | 100 Cycles |
Test voltage | 500 V rms |
| Coupling Mechanism | Slide On |
Product Specification
| Impedance | 50 ohms |
||
|---|---|---|---|
| Fastening Type | Snap-On |
||
| Mounting Type | Cable Mount / Free Hanging |
||
| Orientation | Straight |
||
| Operating Temperature | -65°C to +165°C |
||
| Insulation Resistance | 5000 M?? mini |
||
| Working Voltage | 335 V rms |
||
| Cable Type | KS 1, RG-405 |
||
| Impedance | 50 ohms |
Fastening Type | Snap-On |
| Mounting Type | Cable Mount / Free Hanging |
Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -65°C to +165°C |
Insulation Resistance | 5000 M?? mini |
| Working Voltage | 335 V rms |
Cable Type | KS 1, RG-405 |
| Connector Series | RP-SMP |
|---|---|
| Gender | Female |
| Impedance | 50 ohms |
| Frequency | 40 GHz |
| Contact Termination | Solder |
| Fastening Type | Snap-On |
| Mounting Type | Cable Mount / Free Hanging |
| Orientation | Straight |
| Dielectric Material | PTFE |
| Center Contact Material | Beryllium Copper |
| Center Contact Plating | Gold Plated |
| Body Material | Beryllium Copper |
| Operating Temperature | -65°C to +165°C |
| Mating Cycles | 100 Cycles |
| Insulation Resistance | 5000 M?? mini |
| Test voltage | 500 V rms |
| Working Voltage | 335 V rms |
| Cable Type | KS 1, RG-405 |
| Coupling Mechanism | Slide On |



