HMTD Male A Code R/A PCB Mount Connector
OEM Compatibility & Manufacturer Part Number Reference
RenhotecRF 33-1402-1541-A can be used as a compatible alternative for the following manufacturer part numbers after drawing and mating-interface verification.
| RenhotecRF Part No. | 33-1402-1541-A |
| Rosenberger Part No. | E6S201-40MT5-A |
Manufacturer names and part numbers are used for compatibility reference only. Final compatibility should be confirmed by drawing, key code, impedance, and mounting dimensions.
| Part Number | 33-1402-1541-A |
||
|---|---|---|---|
| Key Code | A |
||
| Part Number | 33-1402-1541-A |
Key Code | A |
Product Specification
| Connector Type | Plug |
||
|---|---|---|---|
| Orientation | Right Angle |
||
| Mounting Type | Panel Mount |
||
| Mounting Feature | PCB |
||
| Cable Color | Black |
||
| Number of Ports | 1 |
||
| Plastic Housing | PA66 |
||
| Shell Material | Brass |
||
| Shell Finish | Nickel Plated |
||
| Insulator Material | PTFE |
||
| Contact Material | Brass |
||
| Contact Finish | Gold Plated |
||
| Impedance | 50Ω |
||
| Frequency - Max | DC~6GHz |
||
| Connector Type | Plug |
Orientation | Right Angle |
| Mounting Type | Panel Mount |
Mounting Feature | PCB |
| Cable Color | Black |
Number of Ports | 1 |
| Plastic Housing | PA66 |
Shell Material | Brass |
| Shell Finish | Nickel Plated |
Insulator Material | PTFE |
| Contact Material | Brass |
Contact Finish | Gold Plated |
| Impedance | 50Ω |
Frequency - Max | DC~6GHz |
| 基本单位 | 个 |
|---|---|
| Part Number | 33-1402-1541-A |
| Connector Type | Plug |
| Orientation | Right Angle |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Mounting Feature | PCB |
| Cable Color | Black |
| Key Code | A |
| Number of Ports | 1 |
| Plastic Housing | PA66 |
| Shell Material | Brass |
| Shell Finish | Nickel Plated |
| Insulator Material | PTFE |
| Contact Material | Brass |
| Contact Finish | Gold Plated |
| Impedance | 50Ω |
| Frequency - Max | DC~6GHz |
H-MTD Automotive Ethernet Connectors
H-MTD is a differential connector system for high-speed data transmission of up to 20 GHz or 56 Gbps, contained in a compact yet robust automotive grade housing.
Apart from ensuring high-bitrate data transmission and savings on installation space and weight, a further major advantage of this connector system is its modularity, providing the flexibility to support a wide range of Ethernet applications and industry protocols.
The application field of the H-MTD is countless as it can be used with a variety of different cables including Shielded Twisted Pair, Unshielded Twisted Pair and new High-Performance cables. With H-MTD the customer can count on an interface that accommodates future vehicle networks, applications and protocols.
Application
H-MTD Pinnings
H-MTD Codings













