RF Connector BMA Female Flange DC-18GHZ – RHT-BMA-50KFD41
SKU RHT-BMA-50KFD41 Category BMA Connector, RF Connectors
  • Frequency Range: DC to 18GHz
  • Connector Type: BMA Female with flange
  • Flange Design: Provides secure mounting for stable connections
  • Low Signal Loss: Ensures high-performance signal transmission
  • Applications: Suitable for telecommunications, RF testing, and communication systems
Product Specification
RF Series
BMA
Connector Type
Jack
Contact Type
Female Pin
Orientation
Straight
Frequency Range
DC-18GHz
Impedance
50 ohm
VSWR
Operating Temperature
-45°C to +125°C
Shell Material
Brass
Contact Material
Beryllium Copper
Shell Finish
Gold Plated
Contact Finish
Gold Plated
RF Series
BMA
Connector Type
Jack
Contact Type
Female Pin
Orientation
Straight
Frequency Range
DC-18GHz
Impedance
50 ohm
VSWR Operating Temperature
-45°C to +125°C
Shell Material
Brass
Contact Material
Beryllium Copper
Shell Finish
Contact Finish
50 ohm
VSWR
Operating Temperature
-45°C to +125°C
High-Frequency RF Products
High Frequency Connectors are precision connectors used for test and measurement or for sensitive low loss, phase stable, high frequency microwave applications up to 110GHz. They are made of high grade materials in order to allow for longer life cycle and higher durability. Thanks to their high mechanical stability and screw-on design, high frequency connectors provide best electrical performance with superior repeatability and excellent reliability.
High Frequency Connectors
RF Flexible Cables
High-Frequency RF Adapters
Product Feature
1. Provide multiple interfaces: suitable for all standard interfaces, including 1.0mm, 1.35mm,1.85mm, 2.4mm, 2.92mm, 3.5mm, 7mm,SMA,SSMA, N, BNC, SMB, SSMB, MCX, IPEX, BMA, GPO/SMP, GPPO/Mini SMP, G3PO/SMPS, etc. By obtaining ISO9001 certification, we ensure high quality.
2. Phase stability, low insertion loss, wide bandwidth, low standing wave ratio, high attenuation accuracy, and frequencies up to 110GHz.
Connector Type1 1.0mm, 1.35mm,1.85mm, 2.4mm, 2.92mm, 3.5mm, 7mm, SMA, SSMA, N, BNC