Precision Adapter 1.85mm Male to 2.92mm Female DC-40GHZ – RHT-1.85-2.92-JK-F
SKU RHT-1.85-2.92-JK-F Category Between Series, 1.85mm Adapters, +2 Tag RF Adapter
  • Frequency Range: DC to 40GHz
  • Connector Type: 1.85mm Male to 2.92mm Female
  • Precision Design: Low-loss, high-performance signal transmission
  • Minimal Insertion Loss: Ensures stable and clear signal integrity
  • Durable Construction: Manufactured from high-quality materials for long-lasting performance
  • Applications: Ideal for RF testing, microwave systems, and high-frequency communication
Product Specification
Adapter Style
2.92mm to 1.85mm
Convert From(Adapter 1)
2.92mm
1st Connector
Jack
1st Contact Type
Female Pin
Convert To(Adapter 2)
1.85mm
2nd Connector
Plug
2nd Contact Type
Male Pin
Orientation
Straight
Impedance
50 ohm
Frequency Range
DC-40GHz
VSWR
≤1.20
Temperature Range
-55°C to +165°C
Mating Durability
≥ 500 Cycles
Shell Material
Stainless Steel
Shell Finish
Passivated
Insulator Material
PEI
Contact Material
Beryllium Copper
Contact Finish
Gold Plated
Adapter Style
2.92mm to 1.85mm
Convert From(Adapter 1)
2.92mm
1st Connector
Jack
1st Contact Type
Female Pin
Convert To(Adapter 2)
1.85mm
2nd Connector
Plug
2nd Contact Type
Male Pin
Orientation
Straight
Impedance
50 ohm
Frequency Range
DC-40GHz
VSWR
≤1.20
Temperature Range
-55°C to +165°C
Mating Durability
≥ 500 Cycles
Shell Material
Stainless Steel
Shell Finish
Passivated
Insulator Material
PEI
Contact Material
Beryllium Copper
Contact Finish
Gold Plated
2.92mm to 1.85mm
2.92mm
1.85mm
50 ohm
-55°C to +165°C
High-Frequency RF Products
High Frequency Connectors are precision connectors used for test and measurement or for sensitive low loss, phase stable, high frequency microwave applications up to 110GHz. They are made of high grade materials in order to allow for longer life cycle and higher durability. Thanks to their high mechanical stability and screw-on design, high frequency connectors provide best electrical performance with superior repeatability and excellent reliability.
High Frequency Connectors
RF Flexible Cables
High-Frequency RF Adapters
Product Feature
1. Provide multiple interfaces: suitable for all standard interfaces, including 1.0mm, 1.35mm,1.85mm, 2.4mm, 2.92mm, 3.5mm, 7mm,SMA,SSMA, N, BNC, SMB, SSMB, MCX, IPEX, BMA, GPO/SMP, GPPO/Mini SMP, G3PO/SMPS, etc. By obtaining ISO9001 certification, we ensure high quality.
2. Phase stability, low insertion loss, wide bandwidth, low standing wave ratio, high attenuation accuracy, and frequencies up to 110GHz.
Connector Type1 1.0mm, 1.35mm,1.85mm, 2.4mm, 2.92mm, 3.5mm, 7mm, SMA, SSMA, N, BNC