Precision Adapter 1.85mm Female to 3.5mm Male DC-26.5GHZ – RHT-1.85-3.5-KJG
SKU RHT-1.85-3.5-KJG Category Between Series, 1.85mm Adapters, +2 Tag RF Adapter
  • Frequency Range: DC to 26.5GHz
  • Connector Type: 1.85mm Female to 3.5mm Male
  • Precision Design: Ensures low-loss, stable signal transmission
  • Low Insertion Loss: Minimizes signal degradation for optimal performance
  • Durable Construction: Made with high-quality materials for long-lasting reliability
  • Applications: Ideal for RF testing, high-frequency measurements, and telecommunications
Product Specification
Adapter Style
3.5mm to 1.85mm
Convert From(Adapter 1)
3.5mm
1st Connector
Plug
1st Contact Type
Male Pin
Convert To(Adapter 2)
1.85mm
2nd Connector
Jack
2nd Contact Type
Female Pin
Orientation
Straight
Impedance
50 ohm
Frequency Range
DC-26.5GHz
Dielectric Withstanding Voltage
≥ 750V
Insultation Resistance
≥ 3000MΩ
VSWR
≤1.20
Temperature Range
-45°C to +85°C
Mating Durability
≥ 500 Cycles
Shell Material
Stainless Steel
Shell Finish
Passivated
Insulator Material
PEI
Contact Material
Beryllium Copper
Contact Finish
Gold Plated
Adapter Style
3.5mm to 1.85mm
Convert From(Adapter 1)
3.5mm
1st Connector
Plug
1st Contact Type
Male Pin
Convert To(Adapter 2)
1.85mm
2nd Connector
Jack
2nd Contact Type
Female Pin
Orientation
Straight
Impedance
50 ohm
Frequency Range
DC-26.5GHz
≥ 750V
Insultation Resistance
≥ 3000MΩ
VSWR
≤1.20
Temperature Range
-45°C to +85°C
Mating Durability
≥ 500 Cycles
Shell Material
Stainless Steel
Shell Finish
Passivated
Insulator Material
PEI
Contact Material
Beryllium Copper
Contact Finish
Gold Plated
3.5mm to 1.85mm
3.5mm
1.85mm
50 ohm
≥ 750V
≥ 3000MΩ
-45°C to +85°C
High-Frequency RF Products
High Frequency Connectors are precision connectors used for test and measurement or for sensitive low loss, phase stable, high frequency microwave applications up to 110GHz. They are made of high grade materials in order to allow for longer life cycle and higher durability. Thanks to their high mechanical stability and screw-on design, high frequency connectors provide best electrical performance with superior repeatability and excellent reliability.
High Frequency Connectors
RF Flexible Cables
High-Frequency RF Adapters
Product Feature
1. Provide multiple interfaces: suitable for all standard interfaces, including 1.0mm, 1.35mm,1.85mm, 2.4mm, 2.92mm, 3.5mm, 7mm,SMA,SSMA, N, BNC, SMB, SSMB, MCX, IPEX, BMA, GPO/SMP, GPPO/Mini SMP, G3PO/SMPS, etc. By obtaining ISO9001 certification, we ensure high quality.
2. Phase stability, low insertion loss, wide bandwidth, low standing wave ratio, high attenuation accuracy, and frequencies up to 110GHz.
Connector Type1 1.0mm, 1.35mm,1.85mm, 2.4mm, 2.92mm, 3.5mm, 7mm, SMA, SSMA, N, BNC