MMCX Connector Jack Solder UT085 Cable Type 50ohm – RHT-631-0105
SKU RHT-631-0105 Category MMCX Connector
Product Files
Open drawing and specification files.
Product Specification
RF Series
MMCX Type
Connector Type
Jack
Orientation
Straight
Contact Type
Female Pin
Contact Termination Style
Solder
Shield Termination
Solder
Mounting Type
Cable Mount
Fastening Type
Snap On
Cable Type
UT085
Number of Ports
1
Impedance
50 ohm
Frequency - Max
6GHz
Shell Material
Copper Alloy
Shell Finish
Gold Plated
Insulator Material
PTFE
Contact Material
Brass
Contact Finish
Gold Plated
Rated Voltage
500 Volts RMS Max Continuous
Dielectric Withstanding Voltage
1000 VRMS Max
Insultation Resistance
500MΩ Min
Center Contact Resistance
5 MΩ Min
Outer Contact Resistance
1 MΩ Min
Temperature Range
-65°C to +165°C
Mating Durability
≥ 500 Cycles
VSWR
≤1.15 (DC to 4 GHz), ≤1.40 (4 to 6 GHz)
Vibration
MIL-STD-202 Meth. 204
Corrosion Resistance
MIL-STD-202 Meth. 101
RF Series
MMCX Type
Connector Type
Jack
Orientation
Straight
Contact Type
Female Pin
Contact Termination Style
Shield Termination
Mounting Type
Cable Mount
Fastening Type
Snap On
Cable Type
UT085
Number of Ports
1
Impedance
50 ohm
Frequency - Max
6GHz
Shell Material
Copper Alloy
Shell Finish
Insulator Material
PTFE
Contact Material
Brass
Contact Finish
Rated Voltage
500 Volts RMS Max Continuous
1000 VRMS Max
Insultation Resistance
500MΩ Min
Center Contact Resistance
5 MΩ Min
Outer Contact Resistance
1 MΩ Min
Temperature Range
-65°C to +165°C
Mating Durability
≥ 500 Cycles
VSWR
Vibration
MIL-STD-202 Meth. 204
Corrosion Resistance
MIL-STD-202 Meth. 101
50 ohm
6GHz
500MΩ Min
5 MΩ Min
1 MΩ Min
-65°C to +165°C
MCX / MMCX (Micro-Miniature Coaxial) connector are developed in Europe during the 1980s to 1990s, broadband capability of DC to 6 GHz and secure, fast and easy snap-on/snap-off coupling. Conforms to the European CECC 22000 specification.With small size, less weight, compact structure and easy fit, they are widely used in small sized communication equipment.