SMP Connector Receptacle Male Pin 50 Ohms Panel Mount, Through Hole Solder – RHT-628-2001
OEM Compatibility & Manufacturer Part Number Reference
RenhotecRF RHT-628-2001 can be used as a compatible alternative for the following manufacturer part numbers after drawing and mating-interface verification.
| RenhotecRF Part No. | RHT-628-2001 |
| Radiall | R222426300 |
Manufacturer names and part numbers are used for compatibility reference only. Final compatibility should be confirmed by drawing, key code, impedance, and mounting dimensions.
| Connector Series | SMP |
||
|---|---|---|---|
| Gender | Male |
||
| Frequency | 12 GHz |
||
| Contact Termination | Solder |
||
| Dielectric Material | PTFE |
||
| Center Contact Material | Beryllium Copper |
||
| Center Contact Plating | Gold Plated |
||
| Body Material | Stainless Steel |
||
| Mating Cycles | 500 Cycles |
||
| Test voltage | 500 V rms |
||
| Connector Series | SMP |
Gender | Male |
| Frequency | 12 GHz |
Contact Termination | Solder |
| Dielectric Material | PTFE |
Center Contact Material | Beryllium Copper |
| Center Contact Plating | Gold Plated |
Body Material | Stainless Steel |
| Mating Cycles | 500 Cycles |
Test voltage | 500 V rms |
Product Specification
| Connector Type | Male Pin, Receptacle |
||
|---|---|---|---|
| Impedance | 50 ohms |
||
| Fastening Type | Snap-On |
||
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole |
||
| Orientation | Straight |
||
| Operating Temperature | -65°C to +165°C |
||
| Insulation Resistance | 5000MΩ Min |
||
| Working Voltage | 335 V rms |
||
| Connector Type | Male Pin, Receptacle |
Impedance | 50 ohms |
| Fastening Type | Snap-On |
Mounting Type | Panel Mount, Through Hole |
| Orientation | Straight |
Operating Temperature | -65°C to +165°C |
| Insulation Resistance | 5000MΩ Min |
Working Voltage | 335 V rms |
| Connector Series | SMP |
|---|---|
| Gender | Male |
| Connector Type | Male Pin, Receptacle |
| Impedance | 50 ohms |
| Frequency | 12 GHz |
| Contact Termination | Solder |
| Fastening Type | Snap-On |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole |
| Orientation | Straight |
| Dielectric Material | PTFE |
| Center Contact Material | Beryllium Copper |
| Center Contact Plating | Gold Plated |
| Body Material | Stainless Steel |
| Operating Temperature | -65°C to +165°C |
| Mating Cycles | 500 Cycles |
| Insulation Resistance | 5000MΩ Min |
| Test voltage | 500 V rms |
| Working Voltage | 335 V rms |



