SMP Female To SMP Female Adapter Coaxial Connector Straight 50 Ohms – RHT-639-1395
OEM Compatibility & Manufacturer Part Number Reference
RenhotecRF RHT-639-1395 can be used as a compatible alternative for the following manufacturer part numbers after drawing and mating-interface verification.
| RenhotecRF Part No. | RHT-639-1395 |
| Rosenberger Part No. | 19K101-K00L5 |
Manufacturer names and part numbers are used for compatibility reference only. Final compatibility should be confirmed by drawing, key code, impedance, and mounting dimensions.
| Connector Series | SMP |
||
|---|---|---|---|
| Adapter 1 | SMP |
||
| Adapter 2 | SMP |
||
| 1st Contact | Female Pin |
||
| 2nd Contact | Female Pin |
||
| Frequency | DC to 26.5 GHz |
||
| Center Contact Material | Beryllium Copper |
||
| Center Contact Plating | Gold Plated |
||
| Insertion Loss | ≥ 0.05 x dB, √f(GHz)dB, DC to 18 GHz |
||
| Test voltage | 500 V rms |
||
| Contact Current | 1.2A DC max. |
||
| Connector Series | SMP |
Adapter 1 | SMP |
| Adapter 2 | SMP |
1st Contact | Female Pin |
| 2nd Contact | Female Pin |
Frequency | DC to 26.5 GHz |
| Center Contact Material | Beryllium Copper |
Center Contact Plating | Gold Plated |
| Insertion Loss | ≥ 0.05 x dB, √f(GHz)dB, DC to 18 GHz |
Test voltage | 500 V rms |
| Contact Current | 1.2A DC max. |
Product Specification
| Adapter Style | SMP to SMP |
||
|---|---|---|---|
| 1st Connector | Jack |
||
| 2nd Connector | Jack |
||
| Impedance | 50 ohms |
||
| Orientation | Straight |
||
| Operating Temperature | -65°C to +155°C |
||
| Insulation Resistance | ≥ 5 GΩ |
||
| Center Contact Resistance | ≤ 6.0 mΩ |
||
| Outer Contact Resistance | ≤ 2.0 mΩ |
||
| Working Voltage | 335 V rms |
||
| Adapter Style | SMP to SMP |
1st Connector | Jack |
| 2nd Connector | Jack |
Impedance | 50 ohms |
| Orientation | Straight |
Operating Temperature | -65°C to +155°C |
| Insulation Resistance | ≥ 5 GΩ |
Center Contact Resistance | ≤ 6.0 mΩ |
| Outer Contact Resistance | ≤ 2.0 mΩ |
Working Voltage | 335 V rms |
| Connector Series | SMP |
|---|---|
| Adapter Style | SMP to SMP |
| Adapter 1 | SMP |
| Adapter 2 | SMP |
| 1st Connector | Jack |
| 2nd Connector | Jack |
| 1st Contact | Female Pin |
| 2nd Contact | Female Pin |
| Impedance | 50 ohms |
| Frequency | DC to 26.5 GHz |
| Orientation | Straight |
| Center Contact Material | Beryllium Copper |
| Center Contact Plating | Gold Plated |
| Operating Temperature | -65°C to +155°C |
| Insertion Loss | ≥ 0.05 x dB, √f(GHz)dB, DC to 18 GHz |
| Insulation Resistance | ≥ 5 GΩ |
| Center Contact Resistance | ≤ 6.0 mΩ |
| Outer Contact Resistance | ≤ 2.0 mΩ |
| Test voltage | 500 V rms |
| Working Voltage | 335 V rms |
| Contact Current | 1.2A DC max. |



