High Speed Data Connector Jack Right Angle 4 Pin Cable Mount GMSL Compatible
- Right-angle 4-pin high-speed data connector jack with cable mount for reliable and secure signal transmission in automotive and industrial systems
- Space-saving right-angle design ensures efficient cable routing, reducing strain and minimizing installation space requirements
- High-quality construction ensures resistance to mechanical stress, vibrations, and temperature fluctuations, providing long-lasting reliability
- Cable mount feature provides flexible, secure installation for stable signal transmission across a wide range of applications
- Fully compatible with high-speed data transfer systems, supporting seamless HD video, audio, and data transmission in demanding environments
Product Specification
| RF Series | HSD |
||
|---|---|---|---|
| Connector Type | Jack |
||
| Contact Type | Female Pin |
||
| Orientation | Right Angle |
||
| Contacts | 4 Pin |
||
| Contact Termination Style | Solder |
||
| Mounting Type | Cable Mount |
||
| Plastic Housing | PA, PBT |
||
| Contact Material | Copper |
||
| Insulator Material | PA, LCP |
||
| Contact Finish | Gold Plated |
||
| Impedance | 100 ohm |
||
| Operating Voltage | 100V rms |
||
| Withstand Voltage | 250V rms |
||
| Core Connection Resistance | ≤ 10 MΩ |
||
| Mating Durability | ≥ 25 Cycles |
||
| Latch Holding Force | ≥110N |
||
| Temperature Range | -40°C to +105°C |
||
| Cable Color | Beige, Black, Blue, Claret Violet, Cream White, Curry, Gray, Heather Violet, Leaf Green, Light Green, Nut Brown, Pastel Orange, Water Blue, Yellow Green |
||
| RF Series | HSD |
Connector Type | Jack |
| Contact Type | Female Pin |
Orientation | Right Angle |
| Contacts | 4 Pin |
Contact Termination Style | Solder |
| Mounting Type | Cable Mount |
Plastic Housing | PA, PBT |
| Contact Material | Copper |
Insulator Material | PA, LCP |
| Contact Finish | Gold Plated |
Impedance | 100 ohm |
| Operating Voltage | 100V rms |
Withstand Voltage | 250V rms |
| Core Connection Resistance | ≤ 10 MΩ |
Mating Durability | ≥ 25 Cycles |
| Latch Holding Force | ≥110N |
Temperature Range | -40°C to +105°C |
| Cable Color | Beige, Black, Blue, Claret Violet, Cream White, Curry, Gray, Heather Violet, Leaf Green, Light Green, Nut Brown, Pastel Orange, Water Blue, Yellow Green |
| RF Series | HSD |
|---|---|
| Connector Type | Jack |
| Contact Type | Female Pin |
| Orientation | Right Angle |
| Contacts | 4 Pin |
| Contact Termination Style | Solder |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Plastic Housing | PA, PBT |
| Contact Material | Copper |
| Insulator Material | PA, LCP |
| Contact Finish | Gold Plated |
| Impedance | 100 ohm |
| Operating Voltage | 100V rms |
| Withstand Voltage | 250V rms |
| Core Connection Resistance | ≤ 10 MΩ |
| Mating Durability | ≥ 25 Cycles |
| Latch Holding Force | ≥110N |
| Temperature Range | -40°C to +105°C |
| Cable Color | Beige, Black, Blue, Claret Violet, Cream White, Curry, Gray, Heather Violet, Leaf Green, Light Green, Nut Brown, Pastel Orange, Water Blue, Yellow Green |
HSD connectors provide connectivity solutions for automotive infotainment modules, GMSL/GMSL2 cameras, consumer equipment ports, and display devices.
The HSD product portfolio is designed for high-speed data transmission to meet automotive requirements up to 6 Gbps. It is engineered to support leading SerDes protocols with superior signal integrity.
These connectors can be combined with GMSL2, LVDS, IEEE 1394, and USB 2.0. Our high-speed solutions are compatible with the German AK HSD interface and support protocols compliant with USCAR 30.
HSD plug and jack in schematic view with pin assignment
| Code | A | B | C | D | E | F | G |
| Color | Jet black | Cream | Signal blue | Claret violet | Leaf green | Nut brown | Blue grey |
| Male | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Female | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Code | H | J | K | L | M | O | Z |
| Color | Heather violet | Beige | Curry | Yellow green | Pastel orange | Pastel green | Water blue |
| Male | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Female | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
HSD stands for High Speed Data and is a high-density interface available in 1-pin, 4-pin, 6-pin (4+2), and 4+4 pin (Dual HSD) configurations to meet various data and power needs. The core 4-pin data interface is designed based on the “star-four principle”, where the opposite wires form a balanced wire pair to minimize crosstalk and EMI. As the name implies, HSD is dedicated to high-speed data transfer, offering high signal quality and interference safety for the demanding automotive industry. Key Applications:
Our Advantages
Physical factory
Having a professional production team, selfproduced and self sold
Quality assurance
Through strict qualitycontrol, ensure quality
Customized
We can customize diff-erent specifications ac-cording to your needs
After sales system
Actively follow up andpromptly address anyissues
Production Process
1. Put forward demand
2. Sketch design
3. Production equipment
4. Production measurement
5. Product assembly
6. Quality test
7. Product packaging
8. Product packag box
9. Deliver goods
Yes, our HSD is compatible with other brands.
P1-P4,P2-P3,P3-P2,P4-P1, and customized contacts are available too.
HSD is for high speed data transmission, and Fakra is for RF signal transmission. Both of them are available.
The normal wires we used is 7/0,16TC*1.2*4C+MY+AL+128/0.1TC,0D:4.6mm.































