Mini Fakra Male C Code R/A PCB Mount Connector GMSL2/GMSL3 Compatible
OEM Compatibility & Manufacturer Part Number Reference
RenhotecRF 33-1402-1280 can be used as a compatible alternative for the following manufacturer part numbers after drawing and mating-interface verification.
| RenhotecRF Part No. | 33-1402-1280 |
| Rosenberger Part No. | AMS22D-40MZ5-C |
Manufacturer names and part numbers are used for compatibility reference only. Final compatibility should be confirmed by drawing, key code, impedance, and mounting dimensions.
| Part Number | 33-1402-1280 |
||
|---|---|---|---|
| Key Code | C |
||
| Part Number | 33-1402-1280 |
Key Code | C |
Product Specification
| Connector Type | Plug |
||
|---|---|---|---|
| Orientation | Right Angle |
||
| Mounting Type | Panel Mount |
||
| Mounting Feature | PCB |
||
| Cable Color | Blue |
||
| Number of Ports | 4 |
||
| Plastic Housing | PA66 |
||
| Shell Material | Brass |
||
| Shell Finish | Nickel Plated |
||
| Insulator Material | PTFE |
||
| Contact Material | Brass |
||
| Contact Finish | Gold Plated |
||
| Impedance | 50Ω |
||
| Frequency - Max | DC~6GHz |
||
| Connector Type | Plug |
Orientation | Right Angle |
| Mounting Type | Panel Mount |
Mounting Feature | PCB |
| Cable Color | Blue |
Number of Ports | 4 |
| Plastic Housing | PA66 |
Shell Material | Brass |
| Shell Finish | Nickel Plated |
Insulator Material | PTFE |
| Contact Material | Brass |
Contact Finish | Gold Plated |
| Impedance | 50Ω |
Frequency - Max | DC~6GHz |
| 基本单位 | 个 |
|---|---|
| Part Number | 33-1402-1280 |
| Connector Type | Plug |
| Orientation | Right Angle |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Mounting Feature | PCB |
| Cable Color | Blue |
| Key Code | C |
| Number of Ports | 4 |
| Plastic Housing | PA66 |
| Shell Material | Brass |
| Shell Finish | Nickel Plated |
| Insulator Material | PTFE |
| Contact Material | Brass |
| Contact Finish | Gold Plated |
| Impedance | 50Ω |
| Frequency - Max | DC~6GHz |
High-Frequency Performance
With frequencies up to 20 GHz, the Mini FAKRA connector can quickly transmit data rates of up to 28 Gbps, making it the highest performing “Mini-Coax” connector system in the automotive industry.
Space-Efficient Design
It takes up to 80% less space than conventional FAKRA connectors, allowing multiple modules to fit into a small frame. Its innovative design meets the need for cost-effectiveness and weight and size reduction.
Cost-Effective Manufacturing
The optimal cost of Mini FAKRA connectors comes from a fully stamped and molded manufacturing process, as well as automated connector mounting and cable assembly, ensuring cost-effective automotive networks, applications and protocols.
Our Advantages
Physical factory
Having a professional production team, selfproduced and self sold
Quality assurance
Through strict qualitycontrol, ensure quality
Customized
We can customize diff-erent specifications ac-cording to your needs
After sales system
Actively follow up andpromptly address anyissues
Production Process
1. Put forward demand
2. Sketch design
3. Production equipment
4. Production measurement
5. Product assembly
6. Quality test
7. Product packaging
8. Product packag box













