RHT-610-0015-50 BNC Connector Specs & Datasheet
Datasheet Viewer
Your browser cannot display PDFs. Please download to view. Download PDF
Download Datasheet
Related Products
    BNC Connector 2X4 R/A Jack PCB Mount Through Hole 50 Ohm - RHT-610-0015-50
    Learn More
Product Categories
  • Microwave Components (68)
    • RF Lightning Arrester (15)
    • High Voltage RF Connector (7)
    • RF Attenuators (27)
    • RF Coaxial Loads (19)
  • RF Power Dividers/Combiners (39)
    • Active GPS Power Dividers/Combiners (4)
    • 2 Way Power Dividers Combiners (14)
    • 4 Way Power Dividers Combiners (13)
    • 8 Way Power Dividers Combiners (8)
  • Automotive Series Assemblies (1157)
    • OBD Cable Assemblies (77)
    • Mini Fakra Connectors (11)
    • Fakra Connectors (337)
    • HSD Connectors (76)
    • Mini Fakra Cable Assemblies (12)
    • Fakra Cable Assemblies (132)
    • HSD Cable Assemblies (105)
    • Automotive Ethernet Cable Assemblies (372)
    • DT Series Connectos (12)
    • DTM Series Connectos (12)
  • High Frequency Cable Assemblies (430)
    • 1.0mm Cable Assemblies (4)
    • 1.85mm Cable Assemblies (20)
    • 2.4mm Cable Assemblies (118)
    • 2.92mm Cable Assemblies (154)
    • 3.5mm Cable Assemblies (52)
    • SMP Cable Assemblies (68)
  • High Frequency Connectors (120)
    • 1.85mm Connector (8)
    • 2.4mm Connector (16)
    • 2.92mm Connector (46)
    • 3.5mm Connector (6)
    • SMP Connector (44)
  • RF Cable Assemblies (888)
    • BNC Cable Assemblies (132)
    • DIN 1.0/2.3 Cable Assemblies (8)
    • F Type Cable Assemblies (32)
    • FME Cable Assemblies (5)
    • IPEX Cable Assemblies (36)
    • MCX Cable Assemblies (107)
    • MMCX Cable Assemblies (42)
    • N Type Cable Assemblies (133)
    • SSMA Cable Assemblies (1)
    • SMA Cable Assemblies (255)
    • SMB Cable Assemblies (39)
    • SMC Cable Assemblies (2)
    • SSMB Cable Assemblies (1)
    • TNC Cable Assemblies (82)
    • TS9 Cable Assemblies (12)
    • UHF Cable Assemblies (22)
  • RF Connectors (784)
    • BMA Connector (15)
    • BNC Connector (80)
    • DIN 1.0/2.3 Connector (8)
    • DIN 1.6/5.6 Connector (1)
    • DIN 4.3/10 Connector (8)
    • DIN 7/16 Connector (3)
    • F Type Connector (71)
    • MCX Connector (40)
    • MMCX Connector (31)
    • N Type Connector (82)
    • SMA Connector (254)
    • SMB Connector (38)
    • SSMA Connector (11)
    • SSMB Connector (4)
    • TNC Connector (14)
    • TS9 Connector (1)
    • UHF Connector (34)
  • RF Adapters (185)
    • In-Series (94)
    • 1.0mm Adapters (5)
    • Between Series (89)
    • 1.85mm Adapters (22)
    • 2.4mm Adapters (27)
    • 7/16 Adapters (2)
    • 2.92mm Adapters (37)
    • BNC Adapters (5)
    • 3.5mm Adapters (21)
    • BMA Adapters (2)
    • F Type Adapters (16)
    • Fakra Adapters (4)
    • MHV Adapters (2)
    • N Type Adapters (32)
    • PAL Adapters (6)
    • QMA Adapters (1)
    • SMA Adapters (47)
    • SMB Adapters (2)
    • SSMP Adapters (5)
    • SMP Adapters (12)
    • TNC Adapters (3)
    • UHF Adapters (5)
  • RF Antennas (16)
    • TV Antennas (16)
  • Hermetic Connectors (200)
    • Glass to Metal Seals (39)
    • Glass to Metal Sealed Connectors (24)
  • Board to Board Connectors (31)
    • 3630 Series (5)
    • 3631 Series (6)
    • 3640 Series (8)
    • 3720X Series (12)
  • Optics and Transceivers (68)
    • 1.25G Modules (25)
    • 10G Modules (17)
    • 40G Modules (7)
    • 100G Modules (11)
    • 200G Modules (1)
    • 400G Modules (4)
    • RJ45 Modules (4)
    • DAC/AOC/AEC Cables (3)
  • Circular Connector (70)
    • 2PM Connector (20)
    • RK Series Waterproof Connector (50)
    • PC Series Connectors (18)
  • NMEA 2000 Series (9)
    • NMEA 2000 Connectors (5)
    • NMEA 2000 Cables (2)
    • NMEA 2000 Terminators (2)
Blog Categories
  • Company News
  • Case Study
  • Products Information
    • Automotive Series
      • OBD Connector & Cable
      • FAKRA Connector
      • Ethernet
      • HSD
    • High Frequency
    • RF Connector & Cable
      • UHF
      • MMCX
      • SMP
      • SMA
      • BNC
    • Microwave Components
    • RF Power Dividers & Combiners
    • Hermetic Connectors
    • Antennae
    • PC Connector
    • RJ45
    • Industrial Camera Cable
Get a Quote
    Recent Posts
    • SHV vs. MHV Connectors: What’s the Difference and Which is Safer?
    • IEC 61643-21 RF Lightning Arrestors: Coax Surge Protection Guide
    • High Frequency RF Connectors Reliability: A Deep Dive into Failure Modes and Signal Integrity Above 18GHz