GMSL2 MATE-AX Fakra Male Z Code to Fakra Male A Code 4 in 1 Extension Cable – 101-12-10030
- Mini Fakra male/female connectors available in single, 2-in-1, and 4-in-1 configurations for flexible automotive applications.
- Designed for secure cable mounting in automotive systems, ensuring stable, high-quality connections for various signal types.
- Ideal for use in navigation, infotainment, antenna systems, and other automotive electronics that require reliable signal transmission.
- High-quality materials and construction offer resistance to harsh automotive environments, including temperature changes and vibrations.
- Provides a compact and efficient solution for signal transmission, reducing the need for multiple connectors in space-constrained areas.
Product Specification
| RF Cable 1st Connector | MATE-AX Fakra Z |
||
|---|---|---|---|
| RF Cable 2nd Connector | Fakra A |
||
| 1st Contact Type | Male Pin |
||
| 2nd Contact Type | Male Pin |
||
| 1st Connector Orientation | Straight |
||
| 2nd Connector Orientation | Straight |
||
| RF Cable Style | Mini Fakra to Fakra |
||
| Anti-error Force | ≥40N |
||
| Contact Material | Copper |
||
| Core Connection Resistance | ≤ 20 MΩ |
||
| Frequency - Max | 6GHz |
||
| Impedance | 50 ohm |
||
| Insulator Material | PTFE |
||
| Insultation Resistance | ≥5 × 10³MΩ (Milliohms min.) |
||
| Latch Holding Force | ≥110N |
||
| Mating Durability | ≥ 25 Cycles |
||
| Operating Temperature | -40°C to +85°C |
||
| Operating Voltage | 335V r.m.s at sea level |
||
| Plastic Housing | PA66+30%GF |
||
| Rated Current | 1A |
||
| Withstand Voltage | 1000V r.m.s at sea level |
||
| RF Cable 1st Connector | MATE-AX Fakra Z |
RF Cable 2nd Connector | Fakra A |
| 1st Contact Type | Male Pin |
2nd Contact Type | Male Pin |
| 1st Connector Orientation | Straight |
2nd Connector Orientation | Straight |
| RF Cable Style | Mini Fakra to Fakra |
Anti-error Force | ≥40N |
| Contact Material | Copper |
Core Connection Resistance | ≤ 20 MΩ |
| Frequency - Max | 6GHz |
Impedance | 50 ohm |
| Insulator Material | PTFE |
Insultation Resistance | ≥5 × 10³MΩ (Milliohms min.) |
| Latch Holding Force | ≥110N |
Mating Durability | ≥ 25 Cycles |
| Operating Temperature | -40°C to +85°C |
Operating Voltage | 335V r.m.s at sea level |
| Plastic Housing | PA66+30%GF |
Rated Current | 1A |
| Withstand Voltage | 1000V r.m.s at sea level |
| RF Cable 1st Connector | MATE-AX Fakra Z |
|---|---|
| RF Cable 2nd Connector | Fakra A |
| 1st Contact Type | Male Pin |
| 2nd Contact Type | Male Pin |
| 1st Connector Orientation | Straight |
| 2nd Connector Orientation | Straight |
| RF Cable Style | Mini Fakra to Fakra |
| Anti-error Force | ≥40N |
| Contact Material | Copper |
| Core Connection Resistance | ≤ 20 MΩ |
| Frequency - Max | 6GHz |
| Impedance | 50 ohm |
| Insulator Material | PTFE |
| Insultation Resistance | ≥5 × 10³MΩ (Milliohms min.) |
| Latch Holding Force | ≥110N |
| Mating Durability | ≥ 25 Cycles |
| Operating Temperature | -40°C to +85°C |
| Operating Voltage | 335V r.m.s at sea level |
| Plastic Housing | PA66+30%GF |
| Rated Current | 1A |
| Withstand Voltage | 1000V r.m.s at sea level |
High-Frequency Performance
With frequencies up to 20 GHz, the Mini FAKRA connector can quickly transmit data rates of up to 28 Gbps, making it the highest performing “Mini-Coax” connector system in the automotive industry.
Space-Efficient Design
It takes up to 80% less space than conventional FAKRA connectors, allowing multiple modules to fit into a small frame. Its innovative design meets the need for cost-effectiveness and weight and size reduction.
Cost-Effective Manufacturing
The optimal cost of Mini FAKRA connectors comes from a fully stamped and molded manufacturing process, as well as automated connector mounting and cable assembly, ensuring cost-effective automotive networks, applications and protocols.
Our Advantages
Physical factory
Having a professional production team, selfproduced and self sold
Quality assurance
Through strict qualitycontrol, ensure quality
Customized
We can customize diff-erent specifications ac-cording to your needs
After sales system
Actively follow up andpromptly address anyissues
Production Process
1. Put forward demand
2. Sketch design
3. Production equipment
4. Production measurement
5. Product assembly
6. Quality test
7. Product packaging
8. Product packag box









